Na co należy zwrócić uwagę wybierając urządzenie takie jak, spawarka światłowodowa? Jakie są dostępne typy na rynku? Który rodzaj będzie idealny dla Ciebie? Odpowiedzi na te i inne pytania w artykule poniżej.Na rynku można znaleźć wiele modeli spawarek światłowodowych, które różnią się od siebie parametrami, przeznaczeniem i ceną. Przed zakupem warto upewnić się, że wybieramy sprzęt, który spełni nasze oczekiwania pod względem technicznym i ekonomicznym. Porównując dostępne modele, musimy zwrócić uwagę na te parametry, które są faktycznie istotne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

  • długość gwarancji
  • czas zgrzewania,
  • czas spawania,
  • warunki pracy urządzenia
  • ilość spawów możliwych do zapisania w pamięci
  • Ilość spawów możliwych do wykonania na parze elektrod
Poza powyższymi parametrami potrzebujemy zrozumieć, jakie są różnice między typami centrowania włókien w spawarce światłowodowej. Wpływa to na cenę urządzenia i wielkość tłumienia w połączonych światłowodach.

Typy centrowania w spawarkach:

  • Centrowanie do płaszcza (Fixed V-groove System),
  • Centrowanie do rdzenia (Core Alignment System),
  • Centrowanie aktywne (Active V-groove System).
typy centrowania w spawarkach światłowodowych

Centrowanie aktywne: Poniższa tabela przedstawia wybrane typy włókien światłowodowych wraz z najważniejszymi parametrami, które wpływają na wielkość tłumienia podczas procesu spawania.

  tabela

Warto tutaj napisać, że średnica rdzenia włókna jednomodowego wy­nosi zwykle od 8 – 10 mikrometrów (standardo­wo 9 μm).

Spawarka światłowodowa centrująca do płaszcza

Centrowanie do płaszcza zostało przedstawione na poniższym rysunku: spawanie spawarką centrującą do płaszcza

W tego typu spawarkach zaimplementowane są dwa silniki, które mają za zadanie przybliżać i oddalać włókno. Centrowanie włókien polega w tym przypadku na zbliżeniu do siebie włókien. Ze względu różnych producentów kabli światłowodowych oraz różne typy włókien należy zauważyć, że mogą występować drobne różnice w średnicy rdzenia.

Parametry światłowodu powodują, że użycie spawarki centrującej do płaszcza ze stałymi v-rowkami znacznie zwiększa tłumienie wykonanego spawu lub niepowodzenie tego procesu. Zabrudzenia np. w v-rowku, mogą również potęgować wartość tłumienia. Całość zobrazowana jest na poniższym rysunku.

spawanie spawarką centrującą do płaszcza

Spawarka światłowodowa centrująca aktywnie

Urządzenia tego typu posiadają 2 dodatkowe silniki, porównując ze spawarką światłowodową centrującą do płaszcza. Poruszają one v-rowkami, aby zwiększyć precyzję w procesie centrowania włókien. Powoduje to zmniejszenie tłumienia spawu. Nie jest to oczywiście typowe centrowanie do rdzenia, aczkolwiek spawarka światłowodowa centrująca aktywnie idealnie sprawdza się podczas budowania sieci FTTH, gdzie nacisk na tłumienie spawów w „ostatniej mili” nie jest już taki wielki. spawanie spawarką centrującą aktywnie Spawarka światłowodowa centrująca aktywnie cechuje się niską ceną, dobrą jakością wykonywanych spawów oraz kompaktowym rozmiarem.

Spawarka światłowodowa centrująca do rdzenia

Dzięki zastosowaniu sześciu silników, narzędzie jest w stanie idealnie wycentrować oba włókna światłowodowe. Dodatkowe dwa silniki odpowiedzialne są za pracę kamer, które wykonują precyzyjne przybliżenie. Następnie obraz z kamer poddawany jest analizie, dzięki której następuje automatyczny dobór parametrów spawu dla włókien umieszczonych w spawarce. 4

Użycie różnych metod centrujących pozwala uzyskać bardzo niskie wartości tłumienia spawów, a szybkość analizy obrazu sprawia, że proces spawania za pomocą tej spawarki światłowodowej trwa tylko 7 sekund.

spawanie spawarką światłowodową centrującą do rdzenia

Spawarka posiada również opcję spawania złącz SOC (uchwyt do spawarki i piecyka w zestawie) i rozpoznawania typu włókien, co jest ważną funkcjonalnością w przypadku budowania sieci FTTx.

Podsumowanie

Nawet najlepsza spawarka światłowodowa dostępna na rynku, nie jest w stanie wykonać spawów o wysokiej jakości, jeśli włókno zostało źle przygotowane do procesu spawania. W codziennej pracy wpływ na parametry spawów mają również warunki atmosferyczne, wykorzystywane narzędzia, przygotowanie włókna oraz doświadczenie pracownika.

Jeśli nie chcesz testować dużej ilości różnych spawarek i chcesz oszczędzić czas, wybraliśmy i sprawdziliśmy (u kilkudziesięciu klientów) takie spawarki dla Ciebie:

FiberFox Mini 4S centrująca aktywnie.

FiberFox Mini 6S centrująca do rdzeniaNapisz do nas sales@salumanus.com