Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na pasmo właścicielom sieci przybywa zmartwień. Jak poradzić sobie z transmisją 100 Gbps na większe odległości?

Oczywiście mamy do dyspozycji systemy DWDM ("Co to jest DWDM"), które poradzą sobie z tym bez problemu, i to zarówno przy krótkim dystansie ("QSFP28 DWDM"), jak i przy dystansach dłuższych ("Zrozumieć transmisję koherentną"). Ale co w przypadku, gdy wystarczająca jest tylko jedna transmisja 100G i nie chcemy inwestować w budowę systemu DWDM?

Chcąc zbudować transmisję 100G na dystansie kilku czy kilkunastu kilometrów, możemy w tym celu wykorzystać wkładkę 100G LR4. Najpopularniejszym jej formatem jest wersja w obudowie QSFP28.

Moduł ten po stronie optycznej wysyła sygnał po 4 długościach fali: 1295,56, 1300,05, 1304,58 oraz 1309,14 nm. Zatem we wnętrzu wkładki zabudowany jest po stronie nadawczej odpowiedni multiplekser, a po stronie odbiorczej - demultiplekser.

Budżet mocy wkładek QSFP28 LR4 to zazwyczaj kilka decybeli. Jak połączymy to z faktem, że transmisja odbywa się w drugim oknie optycznym, gdzie straty wtrąceniowe wynoszą 0,35 dB na 1 km włókna, uzyskanie większych dystansów wkładek zaczyna być problematyczne.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że standard jasno określa wartość maksymalnego poboru mocy wkładki, która wynosi 4,5 W. Jak zatem poradzić sobie z transmisją pojedynczej „setki” na dłuższy dystans? Czy możemy jakoś wzmocnić ten sygnał?

Odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi: SOA. Semiconductor Optical Amplifier to półprzewodnikowy wzmacniacz optyczny. Działa on bardzo podobnie jak laser. Zbudowany jest z dwóch specjalnie zaprojektowanych płytek z materiału półprzewodnikowego oraz warstwy innego materiału między nimi, tworzącego tzw. warstwę aktywną. Podstawową różnicą w stosunku do lasera jest brak wewnętrznych odbić światła.

W przypadku wzmacniacza zależy nam na tym, aby sygnał wprowadzić do środka, wzmocnić i wyprowadzić na zewnątrz. Drugą różnicą jest to, że w przypadku lasera chcemy emitować światło tylko jednej określonej długości fali, natomiast od wzmacniacza oczekujemy wzmocnienia możliwie największego zakresu długości fali.

Jest tak dlatego, że w przypadku chęci wzmocnienia sygnału pochodzącego na przykład z wkładki QSFP28 LR4 potrzebujemy wzmocnić 4 długości fali jednocześnie. Mamy zatem wkładkę generującą 4 długości fali w okolicach 1310 nm, mamy wzmacniacz, który jest w stanie wzmocnić je wszystkie jednocześnie. Więc do dzieła!

Na jaki dystans potrzebujesz przesłać 100 Gbps? Jest to 50 km czy 100 km, a może jeszcze więcej? Zachęcamy do kontaktu.
Pamiętaj, że jesteśmy pomocną dłonią dla tych firm, których funkcjonowanie i efektywność zależy od sprawnie pracujących sieci. Pomagamy budować dobre sieci teleinformatyczne!