XV Dni Światła: przyspieszamy do 800G

14.10.2022

Nawet drobne zmiany w urządzeniach sieciowych mogą doprowadzić do dużych oszczędności energii – wynika z debaty liderów branży telko i Data Center zorganizowanej w ramach XV Dni Światła w Warszawie. Eksperci rozmawiali również o wdrożeniach transmisji 800G, optymalizacji architektury sieciowej oraz wzrastającym zapotrzebowaniu na przepustowość.

- Słowo kryzys weszło do naszego codziennego słownika, ale branża telko nieźle radzi sobie z wyzwaniami, jakie los nam przynosi. Rok 2021 zakończyliśmy z pokryciem 51,6 proc. Europy zasięgiem Internetu stacjonarnego (FTTH), oraz podwoiliśmy zasięg sieci 5G osiągając 62 proc. pokrycia w całej Europie – mówił Marcin Bała, prezes Salumanus, otwierając konferencję XV Dni Światła, 11 października w Warszawie.

Branża mierzy się jednak ze sporą presją. Prognozuje się, że już w 2023 roku wykorzystanie stałych łączy wzrośnie do blisko 500GB/miesiąc na użytkownika. Jednocześnie wzrastające koszty energii i konieczność budowy neutralnych energetycznie węzłów sieci, wymuszają ciągłe optymalizacje infrastruktury sieciowej. Podczas XV Dni Światła o tych wyzwaniach dyskutowali przedstawiciele Exatel, Orange, Grupy Play i Akamai Technologies oraz eksperci Salumanus: Marcin Bała i Jarosław Gorczowski.

Paweł Śmiechowski, kierownik Wydziału Rozwoju Sieci Orange stwierdził, że z punktu widzenia dużych telekomów ruch w sieci zwiększa się jeszcze szybciej, niż mówią to prognozy. – W ciągu dwóch lat podwaja się ruch mobile, a w ciągu trzech lat ruch w sieci stacjonarnej - czas Covid to pokazał. Ten ruch będzie stale wzrastał w sieci: czy to poprzez dostarczenie klientom większej przepustowości, czy to przez korzystania z treści, które są dostępne w lepszej jakości typu video 4K, czy za chwilę 8K. Sytuacja z Covidem pokazała również, że jesteśmy jako Orange przygotowani na taki wzrost ruchu. Staramy się tak budować sieć, żeby zabezpieczyć przyszłe potrzeby. Zmierzyć się musimy jednak z tym, że za tą samą złotówkę musimy wybudować więcej gigabitów – mówił Paweł Śmiechowski.

Exatel wykorzystuje 800G w swojej sieci produkcyjnej DWDM już prawie rok. Taką informacją podzielił się Adam Sedlin, Kierownik Działu Sieci Transportowej Exatel. - 400G wdrażamy na potęgę, a 100G to jest chleb powszedni. Budowa współczesnych sieci jest jak zabawa klockami lego. Te klocki muszą do siebie pasować. Nowa sieć musi być zaprojektowana tak, aby była odporna na zmiany rynkowe, łatwo skalowalna, rozwijalna i energooszczędna. Istotne jest również, aby urządzenia za szybko się nie zestarzały “moralnie”, czyli powinny być wdrażane na początku ich cyklu życia – tłumaczył Adam Sedlin.

Według Pawła Kuśmierskiego z Akamai Technologies 100 Gb/s jest obecnie standardem przepustowości w linkach do serwerów. Linki agregacyjne rozbudowywane są w kierunku 400 Gb/s z powodu rosnących wymagań przepustowości, a 800 Gb/s powoli zagląda do labu. - Z przejściem na 800G wiąże się uproszczenie samej wkładki optycznej. Te moduły będą tańsze, więc technologia ma szansę na dłużej zagościć w branży – prognozował specjalista.

Kwestie kosztów poruszono również w kontekście niestabilnych kursów walut. Branża telekomunikacyjna utrzymuje strumień przychodów na podobnym poziomie, ale wydatki się zwiększają, chociażby ze względu na zmianę kursu walut i inflację. - To sprawia, że na rynku polskim jeszcze szybciej niż na rynku europejskim musimy adaptować nowe technologie, które pozwalają obniżyć koszty per gigabit. Zmierzamy w kierunku rozwiązań, które będą wymagały zmiany również w architekturze sieci –przekonywał Marcin Bała.

Podczas debaty padło wiele propozycji rozwiązań na oszczędności energii: od wyłączania nieużywanych portów w switchach, poprzez eliminacje kart graficznych w serwerowniach. Te mikro zmiany przeliczone przez skalę przedsiębiorstw (przykładowo Akamai dysponuje ponad 300 tys. serwerów)dają realne oszczędności energii. – Istnieją również takie rozwiązania jak czasowe lub obszarowe wyłączenia poszczególnych warstw sieci mobilnej, czy chwilowe (liczone w milisekundowych interwałach) wyłączenia nadajników, czy stosowanie w nocy zasilania bateryjnego z akumulatorów ładowanych w okresie dziennej pracy systemów fotowoltaicznych. Tymi sposobami można oszczędzić 12-13proc. zużycia energii elektrycznej – mówił Kamil Schild, szef produktu B2B w Grupie Play.

Marcin Bała wspomniał również, że agregując połączenia 100G na portach 400G jesteśmy w stanie obniżyć zużycie energii nawet o połowę oraz zmniejszyć ilość zajmowanej przestrzeni w serwerowniach. Z kolei, instalowanie modułów DWDM, takich jak QSFP-DD DCO bezpośrednio w sprzęcie aktywnym, pozwalana pozbycie się transponderów czy muxponderów, a w efekcie obniżenie zużycia energii nawet o 90 proc.

- Z naszej debaty wynika, że jako branża wiemy, co robić. Inżynierowie telekomunikacyjni dostosowują swój sposób działania do bieżących potrzeb. To rysuje pozytywny scenariusz, mimo tak wielu wyzwań, jakie przed nami stoją –podsumował rozmowę Jarosław Gorczowski, członek zarządu Salumanus, prowadzący debatę.

XV Dni Światła to dwudniowa konferencja dla branży telekomunikacyjnej i Data Center, organizowana przez Salumanus. Celem jest wymiana wiedzy, doświadczeń i inspiracji z zakresu najnowszych rozwiązań transmisji danych, optymalizacji i skalowalności sieci.

Na początek specjaliści Salumanus przedstawili scenariusz emigracji do 400G i 800G. – Dzisiaj przed właścicielami infrastruktury komunikacyjnej stoi wyzwanie w postaci konieczności zachowania lub zwiększenia pojemności sieci przy ograniczeniu kosztów energii elektrycznej i kosztów dzierżawy powierzchni serwerowej. Z tego powodu należy się spodziewać popularyzacji w sieciach szkieletowych i agregacyjnych standardu 400G, który pozwala zaadresować te potrzeby – mówili Andrzej Wojnar i Łukasz Bogdanik podczas prezentacji „Zwiększamy moc! 400G staje się standardem, a 800G już rozpoczyna jazdy testowe!”.

Łukasz Sukiennik i Jakub Kolasiak omówili metody zabezpieczenia transmisji optycznej. – Zabezpieczenie transmisji w sieci optycznej jest dosyć złożonym zagadnieniem. Serwerownie, to zamknięte i zazwyczaj dobrze zabezpieczone obiekty. Pomiędzy nimi leży jednak kabel światłowodowy, który w sumie jest najbardziej narażonym odcinkiem całego systemu transmisyjnego. Koszmarem każdego dysponenta sieci jest symboliczna koparka, przecinająca kabel, ale powody odcięcia komunikacji mogą być bardziej subtelne – podkreślał Łukasz Sukiennik.

Ciekawe wdrożenia rozwiązań DCN w sieciach klientów przedstawił Damian Pazulak, a sposoby na zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa sieci Wi-Fi przybliżyli Grzegorz Róż i Kacper Czarnecki.

Eksperci Salumanus: Andrzej Wojnar i Michał Owca zaprezentowali również rozwój programatora modułów optycznych GBC Photonics Smart Recode Device. Środowisko SRD to repozytorium wszystkiego, co Salumanus stworzył w dziedzinie kompatybilności w całej historii swojego istnienia.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę. Warsztaty technologiczne „Misja Morse’a”, przygotowane w klimacie Orient Expressu, pozwoliły samodzielnie zbudować sieć w oparciu o technologię DWDM, uniwersalny moduł optyczny oraz switche L2/L3.

Więcej zdjęć w naszej salumanusowej galerii.