Alien wavelength - łatwe skalowanie Twojej sieci.

Alien wavelength (alien lambda) to technologia, dzięki której zwiększysz przepustowość istniejących sieci DWDM.

This is some text inside of a div block.
5 min read
Alien wavelength (alien lambda) to technologia, dzięki której zwiększysz przepustowość istniejących sieci DWDM.

Nawet jeśli sieć była zbudowana z myślą o kanałach 10G, z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz uruchomić na niej usługi 100G/200G. Rozwiązanie to pozwala na wpięcie bezpośrednio w multiplekser DWDM „obcych” urządzeń dla zapewnienia dodatkowej przepustowości czy np. uruchomienia usługi szyfrowanej, a co najważniejsze - alien wavelength eliminuje konieczność dużych inwestycji w infrastrukturę, ponieważ kolejne długości fal dodajemy w razie potrzeby.

Rozwój technologii takich jak 5G, IoT, treści 4K/8K oraz postępująca automatyzacja spowodowały duże zapotrzebowanie na przepustowość. Stanowi to spore wyzwanie dla dostawców usług.

Schemat

Czynniki motywujące firmy do zastosowania technologii alien wavelength mogą być różne:

  • optymalizacja wykorzystania widma ze względu na wyczerpanie długości fal w istniejących multiplekserach,
  • brak możliwości uruchamiania wymaganych usług na istniejącej platformie sprzętowej,
  • nieoczekiwany wzrost wolumenu usług u kluczowych klientów,
  • konieczność zaszyfrowania transmisji,
  • chęć wprowadzenia do oferty nowych usług.

W tak dynamicznym i wymagającym środowisku dostawcy usług muszą mieć możliwość równie szybkiego reagowania na wszystkie żądania przepustowości. Idealne byłoby rozwiązanie, które pozwoli na dodanie dowolnej pojemności do dowolnego systemu w dowolnym momencie. Ale czy to wszystko?

Żeby zapewnić sobie konkurencyjność usług, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu, lecz również takie kwestie, jak zarządzanie czy utrzymanie, tak aby koszty operacyjne pozostały na odpowiednio niskim poziomie.

Rozwiązanie to może mieć kilka wersji. Najważniejsze jednak, że żadna z nich nie wymaga zmian czy dodatkowych nakładów na posiadaną infrastrukturę DWDM. Może to być:

  • rozwiązanie typu muxponder pozwalające na agregację ruchu o mniejszych przepustowościach do pojedynczej lambdy o przepustowości 100G/200G. Im większy zakres agregowanego ruchu, tym bardziej uniwersalny będzie to muxponder. Najpopularniejsze dzisiaj usługi to zdecydowanie 10/40/100GbE, 8/16/32G FC, OTU2/OTU3/OTU4.
  • rozwiązanie typu transponder pozwalające na przeniesienie po istniejącej sieci transmisji 100GbE/OTU4 z wykorzystaniem lambd 100G/200G.
  • rozwiązanie szyfrujące pozwalające na zaszyfrowanie w warstwie pierwszej wymaganej transmisji i przetransportowanie jej po istniejącej infrastrukturze DWDM.

Jednym z najważniejszych aspektów przemawiających na korzyść rozwiązań alien wavelength jest ich ekonomiczne uzasadnienie. Bardzo trudno przewidzieć, w których węzłach sieci i jak zapotrzebowanie na pasmo będzie rosło, jednocześnie chcemy uniknąć dużych inwestycji w infrastrukturę.

To właśnie dlatego idealne do tego celu wydają się urządzenia kompaktowe, zużywające niewielką ilość energii i łatwe w obsłudze. Kluczowe w przypadku świadczenia usług szyfrowania wydaje się też rozdzielenie roli administratora sieci (dostawca usług) od roli administratora kryptografii (użytkownik końcowy).

Podsumowując, rozwiązanie alien wavelength pozwala udrożnić sieć DWDM, poprawiając jej wydajność widmową. Dodatkowo można dzięki niemu wdrożyć nowe usługi oraz zabezpieczyć wrażliwe dane. A wszystko to po to, by przedłużyć żywotność posiadanej infrastruktury.

Zastanawiasz się, jak to rozwiązanie może pomóc Twojej sieci? Jakie dodatkowe usługi będziesz mógł uruchomić czy też na jakie oszczędności możesz liczyć? A może zadajesz sobie pytanie: czy to rozwiązanie w ogóle jest dla mnie?

Naszą misją jest dobór takich rozwiązań, które sprostają wymaganiom szybko zmieniającego się świata telekomunikacji, zapewnią efektywne funkcjonowanie i wysoką stopę zwrotu z inwestycji.  W Salumanus wspieramy naszych partnerów, pomagając im budować dobre sieci teleinformatyczne.

Udostępnij ten post: