XVI Dni Światła: jak zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na przepustowość sieci?

Liderzy branży sieciowej spotkają się na konferencji XVI Dni Światła.Tematem są możliwości optymalizacji sieci pod kątem rosnącego zapotrzebowania na transmisję

This is some text inside of a div block.
5 min read

Oprócz prelekcji na temat technologii optycznych i sieci bezprzewodowych oraz rozwiązań chmurowych, zaplanowano debatę z udziałem przedstawicieli największych telekomów i data center. Organizatorami konferencji są Salumanus oraz DCN Europe. 

Agenda Dni Światła jak zawsze nawiązuje do najnowszych osiągnięć technologii sieciowych. W tym roku mowa będzie m.in. o zyskujących coraz większą popularność modułach koherentnych, wykorzystaniu pasma O-band, a także nowości w zakresie bezpieczeństwa transmisji - szyfrowaniu kwantowym. 

Największą uwagę ekspertów skupi jednak potrzeba ciągłego rozwoju transmisji optycznej. Prognozy instytutów badawczych wskazują na znaczny wzrost zarówno wartości rynku transmisji optycznej jak i popytu na systemy zwielokrotnienia falowego (xWDM). W raporcie Global Optical Communication and Networking Market Size czytamy, że wielkość globalnego rynku komunikacji i sieci optycznych przekroczy 48,74 mld USD do 2032 r. Dla porównania w 2022 roku ten rynek wyceniony został na 21,36 mld USD.  

- To naturalne, że za rosnącym zapotrzebowaniem na przepustowość nie nadążają inwestycje światłowodowe. Trzeba więc wyciągnąć jak najwięcej z infrastruktury, która jest już dostępna. Dlatego konsekwentnie wskazujemy na pasywne i aktywne systemy zwielokrotnienia falowego, które dają nam możliwość nawet 96-krotnego zwiększenia przepustowości istniejącej sieciwskazuje Marcin Bała, CEO Salumanus. 

Wyraźne oszczędności w kosztach utrzymania przynosi szczególnie rozwiązanie IP-over-DWDM, które pozwala na montowanie modułów optycznych bezpośrednio w urządzeniach IP – routerach bądź przełącznikach. Dzięki eliminacji transponderów i muksponderów w sieci można znacznie zaoszczędzić zużycie energii (nawet do 90 procent w szkielecie sieci) oraz koszty inwestycyjne (nawet do 65 proc. w stosunku do tradycyjnych struktur systemów zwielokrotnienia falowego budowanych w oparciu o transpondery i muxpondery). 

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną nowe funkcjonalności programatora Smart Recode Device GBC Photonics. Flagowe urządzenie Salumanus zostało m.in. wzbogacone o obsługę modułów o przepływności 800G i 1.6T. – Dodaliśmy również możliwość programowania modułów OSFP. Ale najważniejsza zmiana to możliwość pełnej mobilności techników, którzy wyposażeni tylko w SRD i smartfona są w stanie wykonywać działania diagnostyczne i dowolnie zarządzać kompatybilnościami modułów optycznych – wyjaśnia Andrzej Wojnar, architekt rozwiązań Salumanus.

Tematami sieci LAN oraz Wi-Fi zaopiekują się eksperci z DCN Europe. – Nasze prelekcje będą miały przede wszystkim wymiar praktyczno-biznesowy w oparciu o doświadczenie w budowaniu sieci. Odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania z zakresu Managed Wi-Fi, pokażemy zalety i wady testowania nowego sprzętu w sieciach operatora i zastanowimy się nad korzyściami wynikającymi z rozwiązań chmurowych – zapowiada Jarosław Gorczowski, CEO DCN Europe.   

Konferencja Dni Światła każdego roku gromadzi inżynierów sieciowych, managerów i dyrektorów technicznych z firm telekomunikacyjnych oraz data center. Uczestnicy mają okazję omówić swoje indywidualne wymagania sieciowe, a także przetestować produkty na stoiskach organizatorów. 

W tej edycji Dni Światła można wziąć udział osobiście w Novotel Centrum w Warszawie lub zarejestrować się na transmisję online. Konferencja jest bezpłatna dla partnerów Salumanus i DCN Europe. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie: dniswiatla.com 

Udostępnij ten post: