XVI Dni Światła: jak zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na przepustowość sieci?

15.9.2023

Oprócz prelekcji na temat technologii optycznych i sieci bezprzewodowych oraz rozwiązań chmurowych, zaplanowano debatę z udziałem przedstawicieli największych telekomów i data center. Organizatorami konferencji są Salumanus oraz DCN Europe. 

Agenda Dni Światła jak zawsze nawiązuje do najnowszych osiągnięć technologii sieciowych. W tym roku mowa będzie m.in. o zyskujących coraz większą popularność modułach koherentnych, wykorzystaniu pasma O-band, a także nowości w zakresie bezpieczeństwa transmisji - szyfrowaniu kwantowym. 

Największą uwagę ekspertów skupi jednak potrzeba ciągłego rozwoju transmisji optycznej. Prognozy instytutów badawczych wskazują na znaczny wzrost zarówno wartości rynku transmisji optycznej jak i popytu na systemy zwielokrotnienia falowego (xWDM). W raporcie Global Optical Communication and Networking Market Size czytamy, że wielkość globalnego rynku komunikacji i sieci optycznych przekroczy 48,74 mld USD do 2032 r. Dla porównania w 2022 roku ten rynek wyceniony został na 21,36 mld USD.  

- To naturalne, że za rosnącym zapotrzebowaniem na przepustowość nie nadążają inwestycje światłowodowe. Trzeba więc wyciągnąć jak najwięcej z infrastruktury, która jest już dostępna. Dlatego konsekwentnie wskazujemy na pasywne i aktywne systemy zwielokrotnienia falowego, które dają nam możliwość nawet 96-krotnego zwiększenia przepustowości istniejącej sieciwskazuje Marcin Bała, CEO Salumanus. 

Wyraźne oszczędności w kosztach utrzymania przynosi szczególnie rozwiązanie IP-over-DWDM, które pozwala na montowanie modułów optycznych bezpośrednio w urządzeniach IP – routerach bądź przełącznikach. Dzięki eliminacji transponderów i muksponderów w sieci można znacznie zaoszczędzić zużycie energii (nawet do 90 procent w szkielecie sieci) oraz koszty inwestycyjne (nawet do 65 proc. w stosunku do tradycyjnych struktur systemów zwielokrotnienia falowego budowanych w oparciu o transpondery i muxpondery). 

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną nowe funkcjonalności programatora Smart Recode Device GBC Photonics. Flagowe urządzenie Salumanus zostało m.in. wzbogacone o obsługę modułów o przepływności 800G i 1.6T. – Dodaliśmy również możliwość programowania modułów OSFP. Ale najważniejsza zmiana to możliwość pełnej mobilności techników, którzy wyposażeni tylko w SRD i smartfona są w stanie wykonywać działania diagnostyczne i dowolnie zarządzać kompatybilnościami modułów optycznych – wyjaśnia Andrzej Wojnar, architekt rozwiązań Salumanus.

Tematami sieci LAN oraz Wi-Fi zaopiekują się eksperci z DCN Europe. – Nasze prelekcje będą miały przede wszystkim wymiar praktyczno-biznesowy w oparciu o doświadczenie w budowaniu sieci. Odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania z zakresu Managed Wi-Fi, pokażemy zalety i wady testowania nowego sprzętu w sieciach operatora i zastanowimy się nad korzyściami wynikającymi z rozwiązań chmurowych – zapowiada Jarosław Gorczowski, CEO DCN Europe.   

Konferencja Dni Światła każdego roku gromadzi inżynierów sieciowych, managerów i dyrektorów technicznych z firm telekomunikacyjnych oraz data center. Uczestnicy mają okazję omówić swoje indywidualne wymagania sieciowe, a także przetestować produkty na stoiskach organizatorów. 

W tej edycji Dni Światła można wziąć udział osobiście w Novotel Centrum w Warszawie lub zarejestrować się na transmisję online. Konferencja jest bezpłatna dla partnerów Salumanus i DCN Europe. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie: dniswiatla.com