Migracja sieci do 100G jeszcze nigdy nie była tak prosta!

26/10/2022

Kolejny nowy moduł optyczny przeszedł testy w laboratorium światłowodowym Salumanus. QSP28 100G to wkładka optyczna dostosowana do aplikacji w włóknach multimodowych. Znacząco zwiększa opłacalność migracji sieci z 10G do 100G.

Włókna wielomodowe czy jednomodowe?

Jeszcze 10 – 20 lat temu Data Center wyposażano głównie w włókna wielomodowe (multimodowe). Stanowią prawie 100 procent wewnętrznego okablowania DC budowanych w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Włókna wielomodowe były naturalnym wyborem ze względu na niższą cenę i dobre parametry transmisji na krótkie odległości. Takie, jakich administratorzy potrzebują, aby przesyłać dane pomiędzy szafami rackowymi zlokalizowanymi w jednym centrum danych. Maksymalny zasięg transmisji światłowodów wielomodowych wynosi 2 kilometry.

Obecnie, w nowo budowanych Data Center inwestuje się na równi w włókna jednomodowe i wielomodowe. Tzw. włókna singiel mode mają sporo zalet, ale najistotniejszą jest możliwość przesyłania danych na duże odległości, bez znaczącego zniekształcenia i tłumienia sygnału. Są idealne, aby połączyć filie DC oddalone od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów.  

Wymagania dotyczące przesyłu danych cały czas rosną, co zmusza centra przetwarzania danych do nieustannego rozwoju. Położenie nowych włókien single mode wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Korzystniej jest wzmacniać istniejącą infrastrukturę. Jakie mamy wyjście? Standardowe moduły wielomodowe wykorzystują 8 włókien. Przy migracji z 10G do 100G wyłączamy więc 4 pary włókien wielomodowych i zwiększamy przepustowość 2,5 razy na każdej parze włókien.  

A gdyby tak podwoić stawkę?

Moduł optyczny GBC Photonics QSP28 100G SWDM4 pozwala zwielokrotnić przepustowość jednej pary włókien wielomodowych o 10 razy! - Bez zmiany światłowodu, bez dokładania kolejnych włókien możemy w łatwy sposób migrować z 10G do 100G. To rozwiązanie dedykowane nie tylko dla Data Center, ale również dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy korzystają z systemów xWDM – tłumaczy Marcin Bała, CEO Salumanus.  

100G to za mało? Świetnie się składa, bo inżynierowie Salumanus właśnie pracują nad analogicznym rozwiązaniem, które pozwoli migrować z 10G do 400G. Wkrótce będą dostępne moduły GBC Photonics QSP28 400G SWDMR8.

Chcesz wiedzieć więcej? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania! Napisz do nas: sales@salumanus.com