Trendy sieciowe 2024

11/1/2024

Marcin Bała, CEO Salumanus

Szyfrowanie kwantowe

W 2024 roku szyfrowanie kwantowe (QKD) stanie się dobrym, powszechnym standardem.  

Dlaczego przewiduję zmianę? Otóż jeszcze do niedawna, aby korzystać z tej metody przesyłania kluczy kwantowych, potrzebne było osobne włókno. Obecnie linki kwantowe można uruchomić na istniejących sieciach optycznych (wspólnie z pracującymi tam systemami DWDM), a większość vendorów zaimplementowała w swoich rozwiązaniach możliwość korzystania z kwantowej dystrybucji klucza.  

Uważam, że upowszechnienie QKD to ogromny skok technologiczny, który poprawi bezpieczeństwo danych w 2024 roku.  

Sztuczna Inteligencja

Już od kilku lat na rynku telekomunikacyjnym obserwujemy liczne projekty wykorzystania AI do rozwiązywania pojedynczych problemów technologicznych czy biznesowych. Kluczowa zmiana, która oczekiwana jest w 2024 roku to znalezienie rozwiązania holistycznego, które dzięki AI będzie analizować bardzo wiele parametrów.  

Wyobraźmy sobie aplikacje, która zbiera i przetwarza dane dotyczące satysfakcji klientów, ich zachowań oraz zdarzeń, które miały miejsce w sieci (logowań, błędów) w kontekście chociażby architektury sieci czy rozmieszczenia nadajników. Takie podejście pozwoli na zdobycie praktycznych wniosków zmierzających do lepszej architektury, obsługi klienta czy usprawnienie procesów.  

800G Coherent

Temat rosnących kosztów energii i opłat za kolokacje pozostanie z nami zapewne na kolejne lata. Stąd niesłabnącym zainteresowaniem będą cieszyły się rozwiązania mniej energochłonne i takie, które zmniejszają liczbę potrzebnych urządzeń (jak systemy IP over DWDM).  

2024 rok przyniesie moduł koherentny 800G w postaci interfejsu QSFP-DD. Były obawy, że to się nie uda, że tego typu moduł będzie potrzebował większej obudowy, np. typu OSFP, tymczasem w drugiej połowie 2024 roku moduł 800G QSFP-DD ujrzy światło dzienne.  

Nowa gwiazda, wspólnie z obecnym na rynku modułem QSFP-DD 400G oraz wkraczającym QSFP28 100G, znacznie przyspieszy adopcję technologii IP over DWDM na rynku operatorów telekomunikacyjnych. Oczekuje się, że ze względu na swoje niewielkie rozmiary i niski pobór mocy, moduły koherentne będą odgrywać kluczową rolę w łagodzeniu rosnących kosztów energii i miejsca.  

Open Optical Networking  

Trzeba to sobie otwarcie powiedzieć: 2024 nie przyniesie jeszcze rewolucji w kwestii otwartych sieci. Idea ta potrzebuje odpowiednich aplikacji do zarządzania, aby się w pełni urzeczywistnić.  

Czynnikiem napędzającym ten trend będzie konieczność ograniczania kosztów zarówno po stronie OPEX jak i CAPEX. Otwarte sieci optyczne pozwolą operatorom wybierać najbardziej dopasowane do ich potrzeb komponenty sieci, jednocześnie unikając przywiązania do konkretnego dostawcy rozwiązań. Niewątpliwą zaletą takiego podejścia jest również większa elastyczność i bezpieczeństwo w razie turbulencji w łańcuchach dostaw. Choćby takich, jak obserwowaliśmy w latach pandemii.  

Otwarte sieci niosą oczywiście wiele wyzwań, ale na koniec dnia będzie liczyć się fakt, że TCO będzie niższe.  

Łukasz Sukiennik, Dyrektor Systemów Transmisyjnych Salumanus

Rewolucja koherentna

Przewiduję, że w 2024 roku dla rynku operatorskiego istotne będzie wejście na rynek modułów koherentnych 100G 0 dBm w standardzie QSFP28. Moduły te są zaprojektowane do pracy na brzegu sieci, gdzie przestrzeń i zużycie energii są kluczowymi wymaganiami. Pozwalają zwiększyć przepustowość bez konieczności rozbudowy infrastruktury.  

Moduły te przyspieszą adopcję technologii 100G, czyniąc ją bardziej dostępną i ekonomiczną dla szerokiego zakresu zastosowań.  

W 2024 roku spodziewamy się również zwiększonego zainteresowania koherentami 400G wśród operatorów, ponieważ pojawiło się oprogramowanie wspierające moduły koherentne na najpopularniejsze rozwiązania sieciowe.    

Automation & Open Networks

Trend ku otwartym sieciom umożliwia większą elastyczność i wybór w zakresie dostawców sprzętu i oprogramowania, co prowadzi z kolei do bardziej konkurencyjnego i innowacyjnego rynku. Czy w 2024 roku będzie szansa na urzeczywistnienie tej idei?  

Wszystko zależy od automatyzacji zarządzania wielowarstwowymi sieciami transmisyjnymi na poziomie sieci optycznych i sieci IP. Potrzebne są systemy SDN zarządzające sieciami multivendorowymi. Ten, kto stworzy odpowiednią aplikację, rozbije bank.  

3-nm DSP rozwiązania dla koherentów 800G  

Rok 2024 będzie czasem kończenia pracy nad standardem dla 800G. Długo oczekiwane moduły 800G oparte na technologii 3-nm układów DSP powinny być wkrótce dostępne komercyjnie.  Zapewne rozpoczną się również rozmowy nad standaryzacją dla modułów 1.6T.  

Oczywiście, podobnie jak moduły 400G, ich dwukrotnie wyższe odpowiedniki nie wejdą natychmiast do szerokiego użycia. Dopiero w kolejnych latach (i generacjach) staną się standardem w telekomunikacji, oferując jeszcze większą przepustowość i wydajność początkowo dla centrów danych, a w późniejszym okresie dla sieci szkieletowej dostawców.  

1.2Tb+ Wavelengths

W najbliższych miesiącach powinny pojawić się pierwsze wdrożenia transmisji optycznych na długości fal zdolnych do przesłania 1.2Tb/s. Oznacza to znaczący skok w możliwościach transmisyjnych. Obecnie takie przepustowości znajdą zastosowanie jedynie w bardzo wymagających środowiskach, takich jak transmisje międzykontynentalne, duże centra danych, czy zaawansowane badania naukowe. Z czasem, jak wiadomo, będzie ich coraz więcej.  

Andrzej Wojnar, Solution Architect Salumanus

Game changer modulacji koherentnej

W 2024 roku absolutną gwiazdą rynku telco w kontekście modułów optycznych będą wkładki koherentne QSFP28 100G. Dlaczego one? Bo właśnie moduły koherentne QSFP28 pozwolą przekroczyć zasięg 80km, który był granicą możliwości transmisyjnych modułów „szarych”. Dodajmy do tego niski pobór mocy, różne zakresy temperatur pracy oraz różne moce nadawania i otrzymujemy niezwykle elastyczne rozwiązanie. Zwłaszcza w obszarze dostępowym i agregacyjnym sieci.  

Ten typ modułu umożliwi ogromne podniesienie przepustowości, unifikację i uproszczenie połączeń, podnosząc w ten sposób niezawodność sieci i obniżając koszty jej budowy i obsługi.  Nie bez znaczenia jest również fakt, że porty QSFP28 są powszechne w wielu urządzeniach sieciowych.  

Bitwa o przepustowość

Najbardziej zaciekła bitwa o zapewnienie odpowiedniej przepustowości w 2024 roku będzie się toczyć w obszarze sieci dostępowych i agregacyjnych. Dla porównania, obciążenie sieci szkieletowych nie rośnie tak szybko. Dlatego w obszarach sieci z dużą ilością połączeń, najbardziej pożądane i wartościowe będą projekty modernizacyjne i wdrożenia efektywne z punktu widzenia zwrotu z inwestycji.  

W tym kontekście, zastosowanie modułu koherentnego QSFP28 100G jest szczególnie korzystne. Zwłaszcza, że dzięki możliwościom, jakie oferuje programator GBC Photonics SRD, te moduły będą mogły być wykorzystywane nawet w routerach i przełącznikach, które pierwotnie nie były przystosowane do obsługi modułów koherentnych.  

Upowszechnienie 400G

Wszystko wskazuje na to, że 2024 będzie rokiem upowszechnienia 400G. Połączenia działające w prędkością 400G staną się w końcu w pełni dostępne za sprawą płynnej dostępności odpowiedniej ilości portów QSFP-DD 400G. W tym zastosowaniu najbardziej spektakularne efekty wydajnościowe i kosztowe będą uzyskiwane za pomocą modułów koherentnych 400G ZR+. Dzięki ich zastosowaniu możliwe będzie faktyczne wdrażanie technologii IP-over-DWDM.  

Najnowsze aktualizacje standardów, takich jak C-CMIS, wprowadzone pod koniec 2023 roku, ułatwią zarządzanie i monitorowanie pracy tych modułów w systemach sieciowych.  

Planujesz zmiany w infrastrukturze sieciowej w 2024 roku? Chętnie pomożemy! Napisz do nas: sales@salumanus.com