Recepta na kryzys energetyczny

28.9.2022

Ceny energii rosną z miesiąca na miesiąc. Jak kryzys energetyczny wpłynie na branżę telekomunikacyjną? W jaki sposób zminimalizować skutki rosnących cen energii? Przedstawiciele największych telekomów porozmawiają o tym podczas XV Dni Światła, 11 października w Warszawie.  

Dni Światła to dwudniowa konferencja dla branży telekomunikacyjnej i Data Center. Podczas prelekcji i warsztatów technologicznych eksperci prezentują najnowsze rozwiązania transmisji danych, optymalizacji i skalowalności sieci. Przedstawią najczęstsze wyzwania i case study w zakresie projektowania sieci LAN i Wi-Fi 6.  

Nowością XV edycji konferencji jest dyskusja panelowa. Udział w niej potwierdzili przedstawiciele liderów branży. Paneliści z Exatel, Orange, Grupy Play (Iliad), Akamai Technologies oraz przedstawiciele organizatora - firmy Salumanus porozmawiają o przyszłości telekomunikacji oraz rozwiązaniach, które pozwolą zminimalizować skutki rosnących cen energii.  

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że prąd podrożał o 100 proc. w pierwszym kwartale 2022 roku w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku. Ekonomiści przewidują kolejne, co najmniej kilkudziesięcioprocentowe, wzrosty. - Optymalizacja energetyczna nie jest dla branży telko i data center niczym nowym. Uptime Institute szacuje, że obecnie 82 proc. organizacji monitoruje zużycie energii. Sytuacja gospodarcza wymusza jednak bardziej zdecydowane kroki i szybsze wdrażania energooszczędnych rozwiązań – uważa Marcin Bała, CEO Salumanus.

Szacuje się, że centra danych odpowiadają za około 1 procent światowego zapotrzebowania na energią elektryczną. Jedna z największych firm telekomunikacyjnych na polskim rynku - Orange ocenia, że obecnie ich centra przetwarzania danych zużywają tyle prądu, co 40 tys. miasto. Receptą na mniejszy pobór prądu jest upraszczanie architektury sieciowej i zmniejszanie liczby urządzeń oraz stosowanie urządzeń bardziej efektywnych prądowo. - W perspektywie kryzysu energetycznego, bardziej istotne stają się wskaźniki TCO, czyli całkowitego 10-letniego utrzymania sprzętu sieciowego, niż same tylko koszty inwestycyjne – przyznaje Paweł Śmiechowski, kierownik Wydziału Rozwoju Orange, jeden z panelistów XV Dni Światła.

Zmiany w architekturze sieci wymusza nie tylko rosnąca przepustowość, ale również założenia klimatyczne. Komisja Europejska chce, aby do końca 2030 roku powstało 10 tys. neutralnych dla klimatu węzłów sieciowych. – Nie wystarczy wyposażyć takie węzły w panele fotowoltaiczne, bo pozostają jeszcze koszty magazynowania energii. Potrzebujemy efektywnych energetycznie i kosztowo urządzeń sieciowych, które będą zużywały mniej prądu lub pełniły więcej funkcji jednocześnie. Tak, aby sumarycznie w sieci pracowało mniej sprzętu – podkreśla Adam Sedlin, kierownik Działu Sieci Transportowej EXATEL, jeden z panelistów XV Dni Światła.

W laboratorium światłowodowym Salumanus opracowywane są rozwiązania sieciowe pozwalające zmniejszyć zużycie energii o połowę, a nawet o 90 proc. Dostępne są m.in. moduły optyczne GBC Photonics, które pozwalają na wyeliminowanie transponderów i zaoszczędzenie miejsca w szafach rackowych. A stworzony przez krakowskich inżynierów programator GBC Photonics SRD zmniejsza ilość e-odpadów umożliwiając wielokrotne użytkowanie modułów optycznych.

- Podczas XV Dni Światła opowiemy o rozwiązaniach Salumanus i DCN w kontekście wyzwań - tych branżowych, związanych z sytuacją geopolityczną, i tych inżynierskich, z którymi borykają się specjaliści sieciowi – zapowiada Marcin Bała. – Wymagania cały czas rosną. Podczas ubiegłych Dni Światła mówiliśmy o transmisji 400G, a obecnie przygotowujemy się do testów 800G. Warto rozważyć, w jakie systemy inwestować, aby nie pozostać w tyle.

XV Dni Światła odbędą się 11 - 12 października w Novotel Warszawa Centrum. Wydarzenie jest bezpłatne dla Partnerów Salumanus. Więcej informacji: https://www.dniswiatla.pl/