Salumanus na targach ECOC 2022 w Bazylei

26.9.2022

Nowe modulacje koherentne i komunikacja kwantowa. Światłowody multi-corowe, poszerzanie pasma transmisji w kierunku L-band, a także wykorzystanie pasma S-band i E-band oraz nowe typy wzmacniaczy domieszkowane bizmutem. Które z tych technologii wejdą do powszechnego stosowania?

Prognoz jest tyle, ilu ekspertów, którzy uczestniczyli w ECOC 2022 w Bazylei. A wymienione przykłady to tylko niektóre z innowacji poruszanych podczas konferencji. Wszyscy są jednak zgodni co do jednego: światowa transmisja światłowodowa będzie przyspieszać w niewyobrażalnym tempie. Szacuje się nawet o 50% w ciągu kilku najbliższych lat.

ECOC to masa wiedzy, teorii, ale także szansa na poznanie technologicznych guru branży komunikacji optycznej. Nie można oprzeć się wrażeniu, że właśnie w takich miejscach kreowana jest przyszłość łączności i decyduje się o tym, jak będzie wyglądało nasze życie za kilka, kilkanaście lat.  

W tym roku obchodzimy 50 rocznicę wykorzystania do komunikacji efektywnych kabli światłowodowych (historia samego włókna szklanego sięga końca XIX wieku). W 1972 do zastosowania weszły wydajne i niskiej tłumienności światłowody, na których można uzyskiwać większe odległości. W tym czasie ludzkość zdążyła zbudować trakty na odległość 5 miliardów kilometrów. To dystans bliski odległości Ziemi do Neptuna. Odkrycie nowoczesnych światłowodów stało się krokiem milowym dla branży telekomunikacyjnej.

Co ciekawe, dwa zespoły: amerykański i japoński wynalazły włókna o podobnych parametrach prawie w tym samym czasie, całkowicie niezależnie od siebie. Na ECOC mieliśmy okazję wysłuchania tej niesamowitej historii od samych wynalazców. Uścisk dłoni Peter’a Shultz z Corning i Tatsuo Izawa z NTT dla fana komunikacji optycznej - bezcenne. Już teraz czekamy na kolejną edycję wydarzenia!