Salumanus świętuje 20-lecie

14.6.2022

Wielkie projekty zaczynają się od marzeń. Bez marzeń nie byłoby celu, ale potrzeba też wytrwałości, siły, odwagi i pomocnych dłoni wielu ludzi, aby stworzyć stabilną firmę. Krzysztof Podgórski, założyciel Salumanus, a obecnie szef Rady Nadzorczej, z okazji Jubileuszu 20-lecia firmy, opowiedział historię tego niezwykłego projektu. Podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Salumanus.  

Okrągłą rocznicę świętowaliśmy 9 czerwca w gronie pracowników i przyjaciół firmy Salumanus w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Jurek Owsiak oraz światowej sławy akordeoniści z zespołu Motion Trio. Spotkanie poprowadziła Magdalena Miśka-Jackowska, a o oprawę muzyczną bankietu zadbał krakowski pianista Adam Niedzielin.  

W opowieści Krzysztofa Podgórskiego cofnęliśmy się do samych początków, do źródeł tego kim jest i jakie cele przyświecały mu w procesie budowania firmy. To droga od placu targowego, na którym jako nastolatek pomagał sprzedawać towary sprowadzane z zagranicy, poprzez zarobkowe składanie komputerów, studencką gazetkę reklamową i poszukiwania swojego miejsca w wielkim świecie.  

- Po wielu różnych doświadczeniach zrozumiałem, że handel międzynarodowy to jest coś, w czym chcę się rozwijać. To były lata 2000, trudna rzeczywistość. Panował rynek pracodawcy. Już wtedy w mojej głowie kiełkowała myśl, że chciałbym stworzyć własną firmę. I właśnie wtedy, w 2002 roku, popołudniami, po godzinach etatowej pracy, powstaje projekt Salumanus – opowiadał Krzysztof.

Przywołał wspomnienia z samych początków: maleńkie biuro na peryferiach Krakowa, odciski na dłoni od wkręcania i wykręcania dysków twardych, pierwsze podróże służbowe do Azji oraz godziny spędzone nad narzędziami do programowania modułów optycznych. Marcin Bała, obecny prezes Salumanus, do tego worka wspomnień dorzucił jeszcze jedno: korkową tablicę z listą 10 największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, która wisiała w biurze w tamtym czasie. Część z tych firm już nie istnieje, z pozostałymi Salumanus nawiązał współpracę.  

- Poszukiwanie tożsamości firmy i eksperymentowanie, doprowadza do tego, że w 2008 roku w Salumanus powstaje laboratorium światłowodowe. Silna pozycja w naszej specjalizacji to nasze błogosławieństwo i przekleństwo ;). Błogosławieństwo, bo bardzo szybko się rozwijamy. Przekleństwo ;), bo musieliśmy się przeprowadzać średnio co 3 lata. Wciąż brakowało nam miejsca – wspominał założyciel.  

Od kilku lat Salumanus mieści się w biurowcu przy Walerego Sławka 8A w Krakowie. Wkrótce planowane jest otwarcie nowego magazynu. Obecnie #Saluteam liczy ponad 60 osób. GBC Photonics, marka własna Salumanus, jest obecna w największych projektach telekomunikacyjnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Firma jest również wyłącznym dystrybutorem marki DCN na rynek europejski. Salumanus angażuje się społecznie, wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Szlachetną Paczkę, drużynę Wisła Blind Football oraz wiele innych organizacji.  

- Marzyłem o tym, aby stworzyć miejsce, które będzie przyjazne. Firmę, w której będzie się dobrze pracowało. Wielu z Was jest z nami już bardzo długo, więc wierzę, że ten cel został osiągnięty – mówił Krzysztof Podgórski. - Przygoda z przedsiębiorczością wymaga ogromnego zaangażowania, ciężkiej pracy i odporności na stres. Dziękuje wszystkim, którzy mi w tej drodze pomogli - podsumował.  

Marcin Bała, obecny prezes zarządu Salumanus zdradził, że Salumanus pozwolił zrealizować mu jego prywatne cele i marzenia. Marcin, jeszcze jako nastolatek, zbudował pierwszą sieć w swojej miejscowości. Parę lat później był już administratorem dwóch dużych sieci, które łączyły 500 domów. I marzył, że kiedyś będzie w stanie budować największe sieci wraz z operatorami.  

- Dzięki pracy w Salumanus marzenia stały się rzeczywistością. Dziś, współpracujemy z większością operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Rozmawiamy z największymi graczami na rynku o przyszłości sieci światłowodowych i sami ją kreujemy – podkreślał Marcin Bała. – Jesteśmy dojrzałą firmą, więc przechodzimy o krok dalej. Chcemy być globalną marką, która będzie partnerem dla największych operatorów telekomunikacyjnych i data center na całym świecie.

Część oficjalną spotkania zwieńczył wykład motywacyjny Jurka Owsiaka. Charyzmatyczny lider nieprzypadkowo był gościem wydarzenia. Co roku, Salumanus licytuje złote serduszko, przekazując część zysku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W jubileuszowym roku udało się zdobyć serduszko z pozycji 20.  

Więcej w naszej galerii Po godzinach a także na krótkim filmie z wydarzenia: