Jak zaoszczędzić na kolokacjach w data center?

10/7/2023

Profil klienta: Ringier Axel Springer Polska

RASP oprócz rozwiązań chmurowych utrzymuje fizyczną infrastrukturę w kolokacji odpowiedzialną za hosting, przetwarzanie danych oraz dostarczanie usług internetowych dla milionów użytkowników. Konsekwentnie inwestuje w najnowocześniejsze technologie i rozwiązania, aby zapewnić wysoką jakość usług, bezpieczeństwo danych i niezawodność swojej infrastruktury serwerowej.

Potrzeba klienta: Uporządkowanie okablowania i uniezależnienie się od podwykonawców spawających światłowody. Celem nadrzędnym była oczywiście optymalizacja i modernizacja infrastruktury serwerowej.

Wyzwanie: Zwiększenie efektywności wykorzystania przestrzeni w szafach rack oraz oszczędność kosztów związanych z kolokacją.

Co zaproponowaliśmy? Wdrożenie GBC Photonics InterConnection System (ICS), który ułatwia łączenie punktów zlokalizowanych w różnych szafach rackowych, kioskach czy komorach Data Center, oszczędza czas i zwiększa elastyczność w zarządzaniu przestrzenią kablową. System oparty jest na przełącznicach, łącznikach i rozszyciach. Urządzenia są w pełni pasywne, wprowadzają niskie straty wtrąceniowe, nie potrzebują zasilania i oprogramowania. System cechuje się łatwą instalacją i pozwala czterokrotnie lepiej wykorzystać przestrzeń w szafie rackowej.

Efekty wdrożenia: Stara infrastruktura Ringier Axel Springer Polska składała się z 14 szaf rackowych, zużywających łącznie około 66U przestrzeni na patchpanele. W przypadku nowej infrastruktury zastosowano 17 szaf rackowych, z których jedna pełni funkcję szafy krosowniczej.

Wszystkie szafy zostały wyposażone w system GBC Photonics ICS, co pozwoliło zredukować zużycie przestrzeni na patchpanele do 26U. Oszczędność miejsca wyniosła 40U, co aktualnie (stan na 2023rok) przekłada się na oszczędność około 1 300 zł miesięcznie, biorąc pod uwagę koszt kolokacji wynoszący 32 zł netto za 1U.

W każdej szafie pozostawiono 50 procent miejsca na przyszłą rozbudowę w razie potrzeby (bez zajmowania kolejnych U w szafie, gdzie mogą być już zamontowane serwery).

 - Oszczędności są ważne, ale równie istotna niezależność. Gdybyśmy chcieli przenieść kolokację w inne miejsce, patchpanele GBC Photonics możemy po prostu rozpiąć i spiąć w miejscu docelowym sami, bez wynajmowania w tym celu firmy spawającej światłowody. Rzeczą, która na pewno cieszy oko jest „czystość" okablowania –podkreśla Bartosz Mikrut, Senior System Engineer, Ringier Axel Springer Polska.

Korzyści dla klienta:

 ·     Oszczędność miejsca: Zredukowanie zużycia przestrzeni na patchpanele z 66U do 26U.

·      Oszczędność kosztów: Miesięczna oszczędność około 1 300 zł dzięki zmniejszeniu zajmowanego miejsca o 40U (32 zł netto za 1U).

·      Elastyczność rozbudowy: W każdej szafie pozostawiono 50% miejsca na przyszłą rozbudowę, bez konieczności zajmowania kolejnych U w szafie, gdzie mogą być już zamontowane serwery.

·      Ułatwiona instalacja: Wdrożenie systemu GBC Photonics ICS ułatwia zarządzanie przestrzenią kablową. Nie wymaga spawania światłowodów na miejscu, czyli też nie wymaga wynajmowania ekip zewnętrznych

·      Skalowalność: Łatwość rozbudowy infrastruktury w przyszłości, zgodnie z potrzebami klienta.

Dzięki wdrożeniu GBC Photonics InterConnection System, Onet zyskał efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni w szafach rack, oszczędności kosztów, większą elastyczność i prostotę w zarządzaniu infrastrukturą serwerową. Nowa infrastruktura sprawdziła się na tyle dobrze, że planowane jest okablowanie drugiej lokalizacji w analogiczny sposób.

Co to jest GBC Photonics ICS?

GBC Photonics ICS to modułowy system, który oferuje kompatybilne elementy, umożliwiając użytkownikowi łatwe łączenie ich według indywidualnych potrzeb, niczym klocki. Zapewnia prostotę połączeń, eliminując konieczność spawania oraz prowadzenia wielu wiązek kabli, co sprawia, ze rozszycia stają się prostsze i bardziej niezawodne. Przełącznice GBC Photonics ICS są umieszczone w obudowie typu drawer, zajmując pojedynczy slot w dedykowanej chassis, dzięki czemu w 1U można zmieścić do 4 urządzeń, co przekłada się na znaczną oszczędność miejsca.

System ten oferuje uniwersalne rozwiązanie poprzez dostępność urządzeń Singlemode i Multimode z różnymi rodzajami adapterów. Ponadto, GBC Photonics ICS nie wymaga specjalistycznych umiejętności od użytkownika, a kable łączymy w prosty sposób, metodą plug and play. Zwiększona elastyczność systemu ułatwia łączenie punktów w różnych szafach rackowych, kioskach czy komorach Data Center, co stanowi ogromne ułatwienie i przewagę w zarządzaniu infrastrukturą.

Za wdrożenie projektu po stronie Salumanus odpowiadał Michał Grzybowski, Business Development Manager sektora Data Center.

Interesujesz się wdrożeniem podobnego rozwiązania? Napisz do naszego eksperta: michal.grzybowski@salumanus.com