Dlaczego warto wykorzystywać xWDM w instytucjach publicznych?

22/8/2023

Chcesz zwiększyć przepustowość sieci bez inwestowania w nową infrastrukturę? Technologia xWDM przynosi skalowalność, niezawodność i wzmocnione bezpieczeństwo, eliminując potrzebę wymiany kabli. Dla instytucji publicznych oznacza to nie tylko oszczędności, ale także większą elastyczność sieci. Sprawdź, dlaczego xWDM jest kluczem do nowoczesnych rozwiązań sieciowych w sektorze publicznym. 

Ograniczenia kabli miedzianych 

Od kodów Morse'a biegnących przez kable miedziane, aż do eteru nasyconego wiadomościami w świecie cyfrowym - technologia transmisji danych przeszła długą i zaskakującą drogę. Jest to podróż, która stopniowo prowadzi nas do krańca możliwości przepustowości kabli miedzianych i wprowadza nas w fascynujący świat włókien światłowodowych. 

Technologia miedziana sprawdza się od czasów telegrafu, telefonii i Internetu. Obecne wymagania dotyczące przepustowości są jednak o wiele większe, a miedź zaczyna ujawniać swoje ograniczenia. Odległość, na jaką możemy wysłać transmisję 1G Ethernet za pomocą najpopularniejszej kategorii kabli UTP 5E, jest ograniczona do 100 metrów. Tymczasem kategorie wyższe, takie jak 6A, pozwalają na transmisję danych z prędkością do 10 Gb/s - co staje się maksimum dla tego medium. 

Kolejnym ograniczeniem kabli miedzianych jest ryzyko zakłóceń elektromagnetycznych. Jeśli kładziemy kable miedziane blisko infrastruktury energetycznej, to w przypadku wyładowań atmosferycznych, może dojść do nagromadzenia ładunku i uszkodzenia infrastruktury. 

Rozwiązaniem na większość problemów związanych z użytkowaniem kabli miedzianych są włókna światłowodowe. Transmisja światłowodowa może odbywać się na odległości setek, a nawet tysięcy kilometrów. Sygnał świetlny przesyłany przez włókno jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, a także trudny do przechwycenia i zamanipulowania. Podsumowując, światłowody dają nam wyższe przepustowości, możliwość przesyłania sygnału na dalsze odległości oraz zwiększają bezpieczeństwo transmisji. 

xWDM, czyli sposób na oszczędność

To, co umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie włókien światłowodowych, to wynalezione kilka dekad temu systemy zwielokrotnienia falowego tzw. WDM (Wavelength Division Multiplexing). Technologia ta umożliwia nam multipleksację wielu sygnałów na różnych częstotliwościach/długościach fali do pojedynczego włókna światłowodowego. Możemy tutaj posłużyć się analogią do pryzmatu, który rozszczepia białe światło na poszczególne długości fal, które my widzimy jako różne kolory. 

Najczęściej wykorzystywanymi technologiami zwielokrotnienia falowego w sieciach są Coarse Wavelength Division Multiplexing (CWDM) i Dense Wavelength Division Multiplexing (DWDM). Obie technologie, są dobrze znane w środowiskach telekomunikacyjnych ze względu na ich możliwość przesyłania większych przepustowości i większej ilości kanałów. Dzięki nim możemy wysyłać sygnał na dystanse rzędu 100, 200, a nawet kilka tysięcy kilometrów, jeśli zastosujemy odpowiednie punkty wzmacniające w naszej infrastrukturze. Dzięki temu możemy bezproblemowo realizować połączenia miejskie i międzymiastowe.  

Co to jest CWDM?

CWDM to rozwiązanie ekonomiczne, stąd bywa pierwszym krokiem w optymalizacji sieci w jednostkach budżetowych. Najczęściej znajduje zastosowanie w połączeniach lokalnych (kilka/kilkanaście kilometrów). Dzięki niej można przesłać więcej usług po tej samej infrastrukturze. Technologia CWDM bazuje na pasywnych multiplekserach, które nie wymagają zasilania. 

CWDM umożliwia nam uruchomienie do 18 usług po jednej parze włókien. Co ważne, każda może być wykorzystana do transmisji innego protokołu czy przepustowości. Na poszczególnych kanałach możemy przesyłać telefonię VoIP, replikację SAN czy transmisje Ethernet. Dane mogą docierać na odległość nawet do 120 km. 

Co to jest DWDM?

DWDM to druga technologia zwielokrotnienia falowego szeroko stosowana komercyjnie. Główną różnicą między CWDM, a DWDM jest fakt, że DWDM daje nam więcej. Więcej pod względem liczby usług oraz maksymalnego dystansu. 

DWDM, podobnie jak CWDM, możemy wykorzystać do uruchamiania usług lokalnie, z tą różnicą, że w tej technologii mamy do dyspozycji kilkukrotnie więcej kanałów.  

Drugim zastosowaniem technologii DWDM jest transmisja dalekiego zasięgu. System DWDM możemy doposażyć w elementy aktywne, jakim są wzmacniacze. Rolą wzmacniaczy jest regeneracja sygnału, dzięki czemu w efektywny kosztowo sposób znacznie wydłużyć zasięg transmisji. 

Moduły  optyczne

Moduły optyczne, stanowią podstawę technologii zwielokrotnienia falowego zarówno CWDM jak i DWDM. Parametry, takie jak: moc nadawana, czułość odbiornika czy tolerancja szumu pozwalają nam określić jak daleko możemy przesłać daną transmisję. Moduły optyczne do zastosowań w systemach xWDM muszą być w stanie wygenerować bardzo precyzyjną długość fali. Na rynku dostępne są moduły o stałej długości fali (tzw. FIX) oraz moduły, w których długość fali można programować (tzw. tunable). 

CWDM czy DWDM – co wybrać? 

Technologie CWDM i DWDM nie są wykluczające. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na jedną z nich, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na tej samej parze włókien zainstalować drugą. Każda z technologii ma wyróżniki i decydując się na budowę warto zastanowić się nad potrzebami i dobrać rozwiązanie takie, które najlepiej pozwoli je zaadresować.  

Technologia zwielokrotnienia falowego pozwala dodawać do istniejącej trasy dodatkowe usługi, bez przerywania pracy już działających, co jest jej ogromną zaletą. Dzięki czemu, pomijamy planowanie budowy kolejnych włókien, wniosków o zgody na rozbudowę i szukania wykonawcy, które byłoby niezbędne w przypadku rozbudowy ilości włókien. 

Dlaczego warto stosować xWDM w sieci?

  • Oszczędność na infrastrukturze – niezależnie, czy mamy własne włókna, czy dzierżawimy je od operatora, możemy zastosować tu zwielokrotnienie falowe. Budując system xWDM możemy wydzierżawić tylko jedno włókno i przesłać więcej niż jedną usługę, bez konieczności zajmowania kolejnego włókna. 
  • Multiservice – w tym samym systemie xWDM możemy przesyłać usługi Fibre Channel, Ethernet, które dodatkowo mogą być zaszyfrowane w warstwie pierwszej 
  • Transmisja dalekiego zasięgu – Ze względu na dostępność wzmacniaczy systemy xWDM, a dokładnie DWDM wspiera transmisję dalekiego zasięgu. 

Podsumowanie 

Podsumowując, technologia światłowodowa otwarła nowe horyzonty dla transmisji danych. Możemy przesyłać transmisje dalej i mamy do dyspozycji wyższe przepustowości. Oczywiście miedź pozostaje niezawodna dla pewnych zastosowań, to jednak coraz częściej odchodzi na drugi plan. Włókna światłowodowe z kolei przynoszą zdecydowane korzyści w zakresie odległości, prędkości, bezpieczeństwa i efektywności. A systemy zwielokrotniania falowego xWDM umożliwiają zwiększenie możliwości każdego włókna.  Przed podjęciem decyzji o tym, jaki system będzie lepszy warto przeanalizować swoje potrzeby oraz proporcje ceny do jakości usługi, aby określić, co jest najlepszym rozwiązanie dla potrzeb Twojej sieci.  

Czytaj więcej:

Co to jest DWDM i dlaczego go potrzebujesz?

QSFP28 DWDM - prostota skalowalności dla DCI

Rozbudowa sieci z CWDM do DWDM

Mukspondery: maksymalizacja wykorzystania sieci