Jak dobrać najlepsze rodzaje połączeń wewnątrz Data Center?

20/2/2023

Wirtualizacja życia i coraz większa ilość danych w chmurze sprawia, że rola Data Center cały czas rośnie. Niezależnie od rozmiaru - czy to małe pomieszczenie w budynku biurowym, czy zespół budynków na obrzeżach miasta - ważne jest, aby infrastruktura była wydajna. Jej szkielet stanowią szafy teleinformatyczne, w których instalowane są urządzenia, takie jak serwery, routery, przełączniki, konwertery, a krwioobieg zapewniają krótkie połączenia.

Dlaczego krótkie linki są kluczowe w Data Center?

Odpowiedź jest oczywista. Standardowa szafa teleinformatyczna (42U) może pomieścić 42 urządzenia o wysokości 1U. Przykładowo w jednej szafie może znajdować się 40 serwerów, każdy wyposażony w 2 porty oraz 2 przełączniki z 32 portami. Jak łatwo policzyć, w tej jednej, przykładowej szafie rack mamy do obsadzenia aż 144 porty! I większość z tych połączeń odbywa się w obrębie jednej szafy, czy też jednego pomieszczenia.  

Takich szaf teleinformatycznych, w zależności od wielkości Data Center, może być kilkanaście, czy też kilkadziesiąt. To daje nam obraz, jak wiele krótkich połączeń jest koniecznych, aby umożliwić przepływ danych. W jednym pomieszczeniu DC możemy potrzebować nawet kilka tysięcy linków!

Z artykułu Łukasza Bogdanika dowiesz się:

- na co zwracać uwagę dobierając kable do Data Center?

- czym różnią się kablowkładki AOC od DAC?

- jakie rozwiązanie wybrać dla połączeń punkt – wielopunkt? 


Pobierz bezpłatny poradnik!