Co to jest DWDM i dlaczego go potrzebujesz? Zwiększenie przepustowości sieci dzięki technologii WDM.

Kiedy Twoja baza klientów rośnie, Twoje potrzeby dotyczące przesyłania danych również rosną. Możesz napotkać problemy z przepustowością, wydajnością i bezpieczeństwem. Możliwe, że masz również ograniczone zasoby i ograniczony budżet.

Właśnie wtedy pojawia się system zwielokrotnienia falowego (WDM), który może rozwiązać te problemy, umożliwiając skalowalną, wydajną i bezpieczną infrastrukturę sieciową. Dzięki jemu możesz przesyłać duże ilości danych z większą prędkością i dokładnością, co pozwoli Ci oszczędzić czas i pieniądze.

Systemy zwielokrotnienia falowego po stronie nadajnika wykorzystują odpowiednie multipleksery, aby połączyć kilka sygnałów optycznych, po stronie odbiornika natomiast – demultipleksery, by je ponownie rozdzielić. Ponieważ istnieją 3 różne typy systemów WDM, często technologię tę określa się mianem xWDM.

Rodzaje systemów WDM

  • WDM – to system, który wykorzystuje 2 „standardowe” długości fali, najczęściej: 1310 nm i 1550 nm
  • CWDM – (coarse WDM) to system, który wykorzystuje 18 długości fali od 1270 nm do 1610 nm z krokiem co 20 nm, opisany w standardzie ITU-T G.694.2 z 2002 roku
  • DWDM – (dense WDM) to system, który wykorzystuje 48 długości fali w paśmie C w siatce 100 GHz, opisany w standardzie ITU-T G.694.1 z 2002 roku. W kolejnych rozszerzeniach tego standardu dodano siatkę 50 GHz (96 kanałów) i następne. Na dzień powstawania tego artykułu największą popularnością cieszą się systemy bazujące właśnie na tych dwóch siatkach.

Jak powstały systemy DWDM?

Systemy DWDM są tak fundamentalnym elementem dzisiejszych sieci globalnych, że trudno sobie wyobrazić świat przed ich wprowadzeniem, a przecież ich historia to… niespełna 20 lat.

Marzenia o multipleksacji w dziedzinie długości fali towarzyszyły światu telekomunikacji od dawna, a wynalezienie wzmacniacza optycznego pod koniec lat 80. XX wieku teoretycznie umożliwiło wzmocnienie wielu kanałów optycznych w jednym urządzeniu bez konieczności ich demultipleksacji. W tym okresie systemy transmisji optycznej wymagały regeneracji każdego strumienia niezależnie co kilkadziesiąt kilometrów, więc system DWDM ze wzmacniaczem optycznym oferował ogromny potencjał redukcji kosztów.

Pierwsze próby urzeczywistnienia marzeń o systemie WDM i wzmocnieniu optycznym nie były wyrafinowanymi systemami, ale raczej prymitywnymi zestawami urządzeń łączącymi 2 lub 4 długości fali, wymagającymi ręcznej regulacji i strojenia. Dopiero rok 1996 przyniósł zmianę i na rynku pojawił się pierwszy system DWDM z 16 kanałami o przepływności 2,5 Gbps każdy. Obecne systemy mają zwykle 96 kanałów, z których każdy może pracować z prędkością nawet 100 Gbps i większą.

Powyższa historia pokazuje, jak często potrzeba dwóch innowacji połączonych w jedno, aby dokonać rewolucji. Komputery osobiste nie zrewolucjonizowały życia biurowego, dopóki nie zostały połączone z drukarkami. Podobnie w przypadku sieci DWDM, ogromne korzyści pojawiły się wraz z zastosowaniem wzmacniaczy EDFA. Pełna regeneracja była bardzo kosztowna, a wzmacniacze EDFA po prostu replikowały nadchodzące fotony i wysyłały więcej fotonów o tej samej długości fali.

Przedtem każdy z kanałów optycznych musiał być regenerowany niezależnie. Dzięki DWDM zamiast kilkudziesięciu regeneratorów wystarczał już teraz jeden wzmacniacz EDFA dla całego włókna światłowodowego.

Ta rewolucja, z której korzystamy do dziś, nie wyeliminowała całkowicie konieczności pełnej regeneracji strumieni danych, ale umożliwiła budowanie węzłów regeneracyjnych nie co 50-80 km, ale co 1000-1500 km. ‍

Zalety stosowania technologii DWDM

Jeśli chcesz zwiększyć przepustowość swojej sieci bez potrzeby inwestycji w dodatkowe włókna optyczne, zastosowanie technologii DWDM jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki niemu możesz zredukować koszty i ograniczyć liczbę urządzeń potrzebnych do obsługi sieci.

Co więcej, system DWDM zapewnia większą niezawodność i odporność na zakłócenia, dzięki zastosowaniu redundancji.  Wybierając technologię DWDM, zyskujesz wydajną i niezawodną sieć, która zaspokoi Twoje potrzeby.

Jak już pisaliśmy w artykule Zrozumieć transmisję koherentną, nowe technologie pozwoliły również znacznie zwiększyć przepustowość kanałów systemu DWDM. Jest to kluczowe ze względu na to, że obszar wzmocnienia EDFA jest ograniczony do około 40 nm. Tak więc to samo włókno, które w 1996 roku mogło przenieść 16 kanałów o przepustowości 2,5 Gbps, dzisiaj może przenieść prawie 20 Tb/s. Chcesz lepiej wykorzystać posiadaną infrastrukturę światłowodową?

Chcesz lepiej wykorzystać posiadaną infrastrukturę światłowodową? Wykorzystaj DWDM!
Niezależnie od tego, czy posiadasz ciemne włókna, czy do swojej dyspozycji masz pojedynczy kanał w istniejącym systemie DWDM, z przyjemnością pomożemy Ci je optymalnie wykorzystać.

Zapytaj o możliwości optymalizacji Twojej sieci: sales@salumanus.com

Czytaj więcej:

QSFP28 DWDM - prostota skalowalności dla DCI

Rozbudowa sieci z CWDM do DWD

Mukspondery: maksymalizacja wykorzystania sieci