5 najlepszych metod transmisji danych

19/9/2023

Szukasz najlepszego sposobu na dzierżawę i transmisję danych dla instytucji publicznej lub Twojej firmy? Zastanawiasz się, czy wydzierżawić port na przełączniku, czy wybrać bardziej zaawansowane rozwiązania? Mamy dla Ciebie kompletny przewodnik. Dowiedz się, jakie urządzenia będą Ci potrzebne, jakie są potencjalne koszty i jak wybrać opcję, która da Ci największą elastyczność i kontrolę.

W artykule „Jeśli nie miedź, to co?” omówiliśmy już podstawy technologii światłowodowej i miedzianej, główne różnice między nimi oraz koncepcję zwielokrotnienia falowego. Teraz przejdziemy do praktycznego aspektu: jak wykorzystać te technologie w budowie własnej infrastruktury lub w kontekście usług dostępnych u operatorów.

Port na przełączniku

Jedną z najpopularniejszych metod przesyłania danych jest dzierżawa usług transmisji od operatora. I właśnie na tym zagadnieniu chcielibyśmy się skupić. Zacznijmy od jednego z najprostszych, najbardziej powszechnych i efektywnych sposobów: dzierżawy portu na przełączniku. W tym kontekście terminu "przełącznik" używamy w sposób ogólny i rozumiemy go jako różne urządzenia warstw wyższych, takie jak na przykład przełączniki czy routery warstwy trzeciej.

Jak to wygląda w praktyce? Zgłaszamy się do naszego dostawcy z prośbą o dzierżawę portu na przełączniku. Kiedy decydujemy się na dzierżawę, na przykład, portu 10 Gb Ethernet na przełączniku, otrzymujemy gwarantowaną prędkość i dostęp do portu na urządzeniu operatora. Możemy wówczas podłączyć nasz własny kabel miedziany i cieszyć się stabilną transmisją danych. Orientacyjny koszt takiej usługi wynosi około 3500 zł (per port 10G), co czyni ją atrakcyjną dla wielu użytkowników.  

Wybierając dzierżawę portu na przełączniku, mierzymy się jednak z pewnymi ograniczeniami. Jesteśmy związani z jedną, określoną prędkością, na przykład 10 Gb/s oraz z jednym protokołem, w tym przypadku Ethernet. Jeżeli zechcielibyśmy użyć transmisji Fiber Channel, musielibyśmy zwrócić się do dostawcy o dodatkowy port obsługujący ten protokół. Dodatkowo, w przypadku wyczerpania dostępnego pasma i potrzeby dodania kolejnej transmisji o tej samej prędkości, konieczna będzie dzierżawa kolejnego portu. Oznacza to, że koszty rosną w sposób liniowy: im więcej różnych transmisji planujemy uruchomić, tym więcej portów musimy dzierżawić.

Port na muksponderze (Alien OTN)

Istnieje też alternatywa, znana jako "Alien OTN". Podobnie jak dzierżawa portu na przełączniku, nie wymaga posiadania własnej infrastruktury światłowodowej ani specjalistycznego doświadczenia z budowania sieci. Różnica polega na tym, że nie wynajmujemy portu na urządzeniu warstwy trzeciej czy drugiej tylko na muksponderze, czyli na urządzeniu, które obsługuje protokół OTN (Optical Transport Network).  

Podobnie jak w poprzednim przypadku dostajemy przydział przepustowości, który możemy wykorzystać do transmisji danych. Technologia OTN operuje poniżej warstwy drugiej modelu ISO/OSI, będąc pośrednikiem między warstwą fizyczną a warstwą łącza danych. W OTN wykorzystywane są specjalne ramki OTU, z różnymi poziomami przepustowości, od OTU0 z 1,25 Gb/s, przez, OTU1 – 2,5 Gb/s, OTU2 – 10 Gb/s, OTU3 z 40 Gb/s, aż do OTU4, który osiąga przepustowość na poziomie 100 Gb/s.  

W skrócie, OTN pozwala na agregację różnych usług w jednym "kontenerze" transmisyjnym. Na przykład, w ramce OTU2, która ma przepustowość około 10,7 Gb/s, możemy umieścić jedną transmisję 10 Gb Ethernet, ale możemy zamiast tego uruchomić również na przykład, 10 transmisji 1 Gb Ethernet. Oczywiście nie musimy wykorzystywać pełnego pasma 10G czy 100G w dniu pierwszym, możemy nasz system rozbudowywać w ramach wzrostu zapotrzebowania na transmisje.

Jednym z głównych atutów technologii Optical Transport Network (OTN) jest to, że nie jesteśmy przywiązani do konkretnego protokołu, ale do pasma przepustowości. Weźmy na przykład ramkę OTU4, która ma 100G pola danych i całkowitą przepustowość 112 Gb/s. Do tej ramki możemy agregować różne usługi, takie jak 10 Gb Ethernet, 16 G Fiber Channel czy transmisje STM, z jedynym ograniczeniem: brakiem nadmiarowości. Wszystko jest kopiowane 1:1, więc nie możemy przekroczyć pasma 100G.

Port na multiplekserze (Alien Lambda)

Co zrobić, jeśli potrzebujemy usługę, która oferuje pełną dowolność w zakresie przepustowości? Musimy zejść poziom niżej i zamiast wpinać się w urządzenia aktywne operatora, takie jak przełączniki czy mukspondery obsługujące ramki OTU, podłączamy się bezpośrednio do pasywnego multipleksera optycznego. W tym przypadku, przepustowość nie jest ograniczona przez port, co oznacza, że możemy nadawać z dowolną przepustowością, od 10 G do nawet 400 G, jeśli jest taka potrzeba.

Podsumowując, „Alien Lambda” daje nam najbardziej uniwersalne podejście do dzierżawy od operatora, nie ograniczając nas ani przepływnością, ani typami usług, które możemy agregować. Mamy własny kanał transmisyjny do przesyłania danych.

Co do kosztów, usługi typu „Alien OTN” dla ramki OTU4 oscylują w granicach 5 000 - 6 000 zł. To jest około dwa razy więcej niż koszt pojedynczego portu na przełączniku, ale ze znacznie większymi możliwościami. Jeżeli chodzi o pojedynczy kanał na multiplekserze, koszt spada, dając nam jeszcze więcej możliwości.

Urządzenia do transmisji danych

Zastanówmy się teraz jaka infrastruktura i jakie urządzenia są potrzebne do korzystania z technologii OTN? Gdy mamy do czynienia z Ethernetem, wystarczy nam standardowy przełącznik ethernetowy.

W przypadku Alien Lambdy i Alien OTN, sytuacja jest nieco inna. Potrzebujemy specjalnych urządzeń, takich jak transpondery i muxpondery.  

Muxponder to urządzenie, które na porcie liniowym oferuje wysoką przepustowość, na przykład 10 Gb, 100 Gb, 200 Gb czy nawet 400 Gb. Po stronie klienckiej możemy agregować usługi o niższej przepustowości, takie jak 10 Gb Ethernet, 16 Gb Fiber Channel itp. W pewnym sensie, można to porównać do przełącznika warstwy pierwszej, z tą różnicą, że używamy ramki OTU, a nie protokołu Ethernet.

Głównym ograniczeniem jest przepustowość portu liniowego. Na przykład, jeżeli nasz port liniowy ma przepustowość 400 Gb/s, to maksymalnie możemy uruchomić usługi o łącznej prędkości 400 G. Oczywiście, te usługi mogą wykorzystywać różne protokoły, np. Fiber Channel czy Ethernet i różne przepustowości, od 10 Gb po 100Gb.

Warto też zauważyć, że nie musimy od razu wykorzystać pełnych możliwości urządzenia. Możemy zacząć od kilku usług i stopniowo dodawać kolejne, ponieważ konfiguracja nowych usług odbywa się bezprzerwowo i nie wpływa na już uruchomione usługi.

Muxponder, jako urządzenie aktywne, daje nam również dodatkowe korzyści. Po pierwsze, służy jako punkt demarkacyjny, co ułatwia diagnozę w przypadku awarii. Możemy łatwo zidentyfikować, czy problem występuje po stronie liniowej, czy też w naszej serwerowni. Po drugie, muxponder umożliwia nam szyfrowanie transmisji dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Ciemne włókna lub własna infrastruktura

Przyjrzyjmy się jeszcze możliwością budowy infrastruktury opartej na włóknach światłowodowych, która da nam pełną niezależność, bez ograniczenia pojemności portu czy ramek OTN.

Największe możliwości daje nam dzierżawa ciemnego włókna bądź posiadanie własnej infrastruktury światłowodowej. Możemy wykorzystać to włókno do połączenia różnych lokalizacji za pomocą modułów optycznych lub zbudować system zwielokrotnienia falowego, który w pełni zaspokoi nasze potrzeby.

Bazując na technologii zwielokrotnienia falowego możemy oszczędzić na kosztach OPEX’owych, nie musimy dzierżawić dużej ilości włókien od operatora. Wystarczy nam jedno lub para włókien, na których zbudujemy system xWDM. W zależności od zbudowanego systemu, możemy w pełni pokryć nasze zapotrzebowanie na transmisję lub budować system przygotowany pod przyszłą rozbudowę pod względem ilości usług czy ich przepustowości.  

W przypadku dzierżawy ciemnego włókna u operatorów koszt wynosi między 80 a 150 zł za kilometr włókna. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja czy ilość potrzebnych włókien. Dzięki technologiom, takim jak CWDM, możemy osiągnąć znaczne oszczędności.

Budowa takiej infrastruktury wymaga jednak specjalistycznej wiedzy. Decydując się na to rozwiązanie warto podjąć współpracę z doświadczonym partnerem. Salumanus specjalizuje się w projektowaniu i wdrożeniu takich systemów, oferując również wsparcie po realizacji. Zobacz więcej.

Podsumowanie:

Zarządzanie transmisją danych to kluczowy element dla każdej instytucji i firmy. Wybór właściwej ścieżki może wpłynąć na efektywność, skalowalność i koszty operacyjne. Czy to dzierżawa portu na przełączniku, korzystanie z technologii Optical Transport Network (OTN), czy też budowa własnej infrastruktury na ciemnych włóknach, każda opcja ma swoje plusy i minusy.

Nie ma jednoznacznego rozwiązania pasującego do każdego przypadku. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb, wymagań przepustowości oraz dostępnych środków finansowych. Doradca Salumanus pomoże Ci zrozumieć dostępne opcje, ich zalety, wady i potencjalne koszty, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.  

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Napisz do nas: sales@salumamus.com

Czytaj więcej:

Dlaczego warto wykorzystywać xWDM w instytucjach publicznych? 

Co to jest DWDM i dlaczego go potrzebujesz?

QSFP28 DWDM - prostota skalowalności dla DCI

Rozbudowa sieci z CWDM do DWDM

Mukspondery: maksymalizacja wykorzystania sieci